Havajská masáž „lomi lomi“

LOMI LOMI „milující ruce“ (vše má přenesený překlad, většinou nelze jednoduše přeložit).

Jiný volný překlad: „Ho´omoe wai kahi ke kao´o“ - „společně cestujme stejně tak, jak voda plyne jedním směrem“. Tento překlad dokonale vystihuje havajskou masáž.

 Tato masáž je založena na rytmických technikách využívajících nejen prstů a dlaní, ale hlavně předloktí a loktů. Původně havajská masáž vznikla z havajského tance HULA, posvátného tance šamanů.

 Havajská masáž poskytuje stimulaci pro krevní oběh a celkový lymfatický systém, hluboce harmonizuje tělo i duši, odstraňuje únavu a napětí, uvolňuje bolestivá kloubní spojení a napomáhá detoxikaci organismu. Pomáhá uvolnit energetické bloky stejně tak dobře jako zatuhlé svaly. Nemoc a bolest je stav napětí, které vede ke špatnému toku energie.

V kombinaci s exotickými nebo kokosovými oleji se jedná o jednu z nejpříjemnějších masáží v současné době. Ne nadarmo je tato masáž často zařazována mezi luxusní masáže s výborným relaxačním účinkem.i

Kontraindikace:

 • před masáží jezte a pijte jen velice střídmě

 • vyhněte se alkoholu a jiným omamným prostředkům

 • nelze masírovat klienta s onkologickým onemocněním a po chemoterapii

 • masáž nelze použít pokud trpíte infekčním, zánětlivým onemocněním a při zvýšené teplotě

 • pokud máte diagnostikovanou některou z chorob oběhového systému (nemoci srdce, kolísavý krevní tlak, špatnou srážlivost krve, aterosklerózu apod.), konzultujte možnost masáže nejprve se svým lékařem

 • nemasírují se místa s výskytem mateřských znamének, mikóz, ekzémů, zánětů nebo zvětšených uzlin či křečových žil

Na všechny své zdravotní problémy prosím vždy svého maséra upozorněte.

 

Filosofie HUNA

Filosofie HUNA (Healing Using Natural Abilities)

Acronym HUNA se dá přeložit jako „léčení používáním přírodních schopností) Na Hawaii se zabydlela filozofie Huna, což značí očím nepoznané, viditelné jen srdci. Tato filozofie obsahuje sedm principů Huna:

 • Svět je to, co si myslíme, že je. (Fakta si můžeme vyfotografovat nebo natočit na video. Všechno ostatní je už jen naše interpretace.) - vše je relativní, pravda je relativní, subjektivní vnímání, pocity - každý jsme originál, každý má svou vlastní cestu, není naprosto stejná masáž provedená od dvou různých lidí. 

Havajská masáž učí hlavně techniky a jejich správné provedení. Systém by si každý měl vytvořit podle sebe. Systém, který se učíme byl předáván tradičně po generace v jedné rodině a postupně upravován a vylepšován. Ani v současnosti není stálý. Snažíme se ho nadále rozvíjet a přibližovat aktuálním potřebám lidí. Není to mrtvá masáž (stále se vyvíjí). … oproti sportovní masáži, která je už roky téměř neměnná, i když se mnohonásobně rozšířily znalosti o člověku …

 • Není žádných omezení. (Jen ta která si vlastním myšlením vytvoříme) -Jen mi se omezujeme. … příklady: Brzy umřu, to fakt nezvládnu, nemám a nebudu mít peníze, já se tu havajskou masáž nikdy nenaučím.
 • Energie proudí tam, na co se soustřeďujeme. (Jestliže se soustřeďujeme na pozitivní věci, víc pozitivního vidíme a přitahujeme.) -nemyslet na nic jiného, než na to, co dělám (příklad … masíruji a přitom myslím, jak večer zajdu na pivo …) -velmi důležité pro maséry (hodně masérů si po pár masážích stěžuje na nedostatek energie). Jak s energií hospodařit?
 • Teď je okamžik moci. (Minulost už byla, budoucnost teprve přijde, ale tenhle okamžik je jediný, se kterým můžeme něco udělat.) -většina mužů myslí na budoucnost -většina žen myslí na minulost příklad: dlouhověký mnich … když spím, tak spím…když jím, tak jím Je potřeba žít právě v tomto okamžiku. Co se stalo už není, co přijde, ještě nenastalo.
 • Milovat znamená být šťastný. (Staří Havajci se netrápili otázkami: „Miluji ho? Miluje mě?“ Pocit štěstí jim byl v pravou chvíli tou nejlepší nápovědou.) Z bible: Miluj bližního svého jako sebe samého. Jak můžu pomáhat druhým, když neumím pomoci sám sobě?
 • Všechna síla pochází zevnitř. (Uvnitř sebe máme vše, co potřebujeme. Nenecháme se zablokovat výchovou, okolnostmi ani prostředím.) Konejte podle toho, co vám říká srdíčko.
 • Účinnost je mírou pravdy. (Jestliže od života nedostáváme, co bychom si přáli, změňme své myšlení.) -programování- pozitivní x negativní -mozek je jako počítač…

Zvýšení užití jakéhokoliv ze 7 principů se může podstatně projevit na vztahu k blízkým osobám, místům a věcem. Energie mysli je to nejsilnější, co má vliv na průběh událostí a zdraví. Není dobrý a špatný léčitel (masér) je pouze ten, kdo je na určité úrovni.

Smysl celé filosofie spočívá v tom, že vše se snaží vrátit do harmonie a lásky. Nestačí jen “milující ruce“ je potřeba i „milující srdce“. Každý pohyb, každý dotyk, každá myšlenka jsou naplněny láskou.

 

 

František Pavelka

Masáže Salve